Jak poprawnie ruszyć samochodem

Gdy po raz pierwszy siadamy za kierownicą samochodu pojawia się pytanie: czy uda nam się poprawnie ruszyć?

Gdy po raz pierwszy siadamy za kierownicą samochodu pojawia się pytanie: czy uda nam się poprawnie ruszyć? Do bezproblemowego ruszenia samochodu potrzeba nie tylko podstawowej wiedzy, ale również wyczucia pojazdu.

Zacznijmy od podstaw: prawą nogą kierowca obsługuje gaz i hamulec, natomiast lewą sprzęgło. Do poprawnego ruszenia pojazdu potrzeba odpowiedniego manipulowania sprzęgłem i gazem. Samochód wprowadzamy w ruch poprzez powolne zdejmowanie nogi ze sprzęgła przy jednoczesnym ostrożnym dodawaniu gazu.

Do płynnego ruszenia powinno wystarczyć 2500 obrotów. Każdy samochód opiera się na tym samym mechanizmie, trzeba jednak pamiętać o tym, że sprzęgła mają różne czułości, dlatego należy zachować ostrożność i starać się wyczuć pojazd.

Gdy uda nam się już wprowadzić auto w ruch i zaczyna ono jechać z prędkością kilku km/h powinniśmy zdjąć nogę ze sprzęgła oraz delikatnie odjąć gazu, dzięki czemu samochód nadal będzie poruszał się płynnie i nie nabierze zbyt dużej prędkości. W momencie, gdy jedziemy już ze stabilną prędkością w przód, możemy przełączyć auto na drugi bieg. Pamiętajmy o tym, by zmiany biegu odbywały się zdecydowanie, ale spokojnie i płynnie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *