Jazda samochodem w deszczu

Jest to pierwszy poważny egzamin dla świeżo upieczonych kierowców oraz osób odbywających kurs prawa jazdy. Deszcz może być jednak nie lada wyzwaniem także dla doświadczonych osób, dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Oczywiście, każdy pojazd powinien być poddawany przeglądom regularnie, tak, by zawsze był sprawny. Wiadomo jednak, że największe i najczęstsze opady mają miejsce w miesiącach jesiennych. Jeśli zatem synoptycy zapowiadają obfite deszcze, należy zorientować się, w jakim stanie są opony auta i wycieraczki. Śliska nawierzchnia zawsze sprawia, że przyczepność samochodu jest mniejsza wydłuża się zatem droga hamowania. Przyczepność będzie jednak nieco większa, jeśli opony będą w dobrym stanie. Jeżeli zatem zaobserwujemy, że bieżniki są zużyte, natychmiast powinniśmy wymienić gumy.

Warto zwrócić również uwagę na stan piór w wycieraczkach. Z czasem zaczynają się one wycierać i zużywać, przez co mogą nie zbierać dokładnie padającej wody. Pamiętajmy także o światłach strugi deszczu mogą w znacznym stopniu ograniczać widoczność, więc żarówki zawsze powinny być sprawne.

A jak należy zachowywać się na drodze? Z uwagi na mniejszą przyczepność pojazdu do powierzchni obie ręce powinny leżeć na kierownicy. Ograniczona widoczność sprawia, że powinniśmy także jeździć wolniej oraz unikać nagłego hamowania i ostrych zakrętów – niezależnie od tego, czy jeździmy w centrum Warszawy, czy na wiejskich drogach.

W miarę możliwości warto omijać kałuże. Nie można naginać przepisów ruchu drogowego, nie wjeżdżanie w zbierającą się na drodze wodę może być jednak zbawienne zarówno dla naszego pojazdu, jak i dla znajdujących się na chodniku pieszych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *