Prawo jazdy a słaby wzrok

Słaby wzrok nie zamyka furtki do zdobycia prawa jazdy. Osoba z wadą wzroku, która chciałaby usiąść za kierownicą musi jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Słaby wzrok nie zamyka furtki do zdobycia prawa jazdy. Osoba z wadą wzroku, która chciałaby usiąść za kierownicą musi jednak pamiętać o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest wizyta u lekarza, który zweryfikuje wadę oraz sporządzi stosowną adnotację w karcie badań pacjenta. Wyjścia są dwa: przeprowadzający badanie lekarz może orzec, że wada wzroku uniemożliwia danej osobie prowadzenie pojazdu lub zamieścić informację o słabym wzroku i nakazać jazdę w szkłach korekcyjnych.

W dokumencie prawa jazdy występują konkretne oznaczenia (od 01.01 do 01.06) informujące o wymaganiach odnośnie prowadzenia pojazdu: okularach, soczewkach kontaktowych, szkłach ochronnych, szkłach matowych, przepasce na oko oraz okularach lub szkła kontaktowych. Niezwykle ważne jest stosowanie się do nakazu lekarza prowadzenie samochodu w soczewkach kontaktowych w sytuacji, gdy zalecone zostały okulary skutkować będzie mandatem.

Należy pamiętać o tym, że wady wzroku mogą ulegać pogłębianiu się. Z tego powodu dokument prawa jazdy dla osób ze słabszym wzrokiem wydawany jest na okres maksymalnie dziesięciu lat. Po upływie tego czasu kierowca musi udać do lekarza w celu powtórzenia badań. Następnie, po zgłoszeniu wyników do starostwa, może wnioskować o nowy dokument prawa jazdy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *