kurs prawa jazdy zimą

Czy egzamin na prawo jazdy zimą jest łatwiejszy?

Wiele osób uważa, że zima nie jest najlepszym okresem na podjęcie kursu prawa jazdy. Statystyki pokazują jednak, że zimą zdawalność egzaminów z jazdy jest o wiele wyższa niż w inne pory roku. Jest także o wiele mniej chętnych w ośrodkach szkolenia kierowców, dlatego nie trzeba czekać w długiej kolejce. Utrudnione warunki drogowe związane są z ułatwieniami, które sprawiają, że zdanie egzaminu na prawo jazdy jest łatwiejsze.

Ostrożniej i bezpieczniej

Gołoledź na drodze i błoto pośniegowe oznaczają o wiele wolniejszą jazdę wszystkich kierowców na drodze. Wszystkie osoby prowadzące samochody w niesprzyjających warunkach są o wiele ostrożniejsze, dzięki temu kierowcy, także uczący się, mają o wiele więcej czasu na podjęcie decyzji o tym, jaki akurat wykonać manewr w ruchu drogowym. Zdobyte doświadczenie w trudnych warunkach z pewnością przyda się kierowcy w przyszłości. Zimą początkujący kierowca ma również na drodze wiele ułatwień, nie spotyka motocyklistów ani rowerzystów. Świadomość zagrożeń sprawia, że ludzie jeżdżą wolniej, zmniejsza się także ryzyko błędu wynikające z gwałtownych zachowań innych kierowców. W zimowych warunkach jest także o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że kandydat na kierowcę przekroczy dozwoloną prędkość. Podczas parkowania samochód nie musi idealnie wpasować się w miejsce postojowe, egzaminator nie ma możliwości weryfikacji linii oznaczających takie miejsce, ponieważ są one pokryte śniegiem.

Trudne warunki drogowe – cenne umiejętności

Osoby decydujące się na kurs prawa jazdy zimą nabywają wiele cennych umiejętności przydatnych podczas całorocznej jazdy samochodem. Jeżdżąc w ciemności, uczą się dobrze, jak korzystać ze świateł, wycieraczek i nawiewu powietrza, aby nie parowały szyby. Trudne warunki sprawiają, że uczą się jazdy we mgle, gorszej widoczności, wiedzą co robić, aby samochód nie ślizgał się po śliskiej nawierzchni, jak pokonać ostry zakręt i omijać oblodzone krawężniki.

Egzaminatorzy ograniczają wybór tras egzaminacyjnych do tych najlepiej odśnieżonych i najbezpieczniejszych, dzięki temu egzamin na prawo jazdy jest łatwiejszy, a nauka w trudnych warunkach sprawia, że można być lepszym i rozsądniejszym kierowcą.