nauka jazdy zoliborz

Czym jest jazda dynamiczna i dlaczego nie możesz o niej zapomnieć w czasie egzaminu?

Wiele osób wybierających się na egzamin na prawo jazdy słyszy „jedź spokojnie i ostrożnie, a na pewno zdasz”. Często rozumiane jest to jako wolne przemierzanie wytyczonej trasy. To jednak duży błąd, ponieważ przesadna ostrożność oraz brak dynamicznej jazdy najczęściej są powodami uzyskania negatywnego wyniku egzaminu.

Ruch na drogach w dzisiejszych czasach jest bardzo dynamiczny. Osoby zdające egzamin na prawo jazdy muszą mieć świadomość, że zaraz staną się jego współuczestnikami, muszą dopasować się do panujących warunków, już w momencie testu. Zbyt ostrożna jazda, brak właściwej dynamiki, opieszałe wykonywanie manewrów stwarzają podobne zagrożenie, jak przesadne przekraczanie prędkości. Istotny jest balans.

Jak osiągnąć prawidłową dynamikę jazdy?

Instruktor nauki jazdy tłumaczy swoim kursantom, aby uczyli się dynamicznego prowadzenia pojazdy. Co to jednak oznacza? Jest to zespół umiejętności, jakimi powinien wykazać się kierowca w trakcie egzaminu. Do perfekcji powinien mieć opanowane:

  • rozpędzanie pojazdu do ograniczonej przez przepisy prędkości,
  • sprawne podejmowane decyzji na drodze,
  • sprawne reagowanie na sytuacje mające miejsce na drodze,
  • nieopóźnianie ruszania,
  • sprawne wykonywanie manewrów.

Dynamika jazdy w dużej mierze zależy od czasu podejmowania decyzji oraz umiejętnego wykonywania określonych manewrów. Standardowo, jeżeli manewr można wykonać w czasie 5 sekund, a kierowca wykonuje go w ciągu 20 sekund, jego jazdy nie można uznać na dynamiczną.

To dokładnie sprawdzane jest w trakcie egzaminu na prawo jazdy: jak przyszły kierowca radzi sobie z prowadzeniem pojazdu i czy nie tworzy zatorów w ruchu drogowym poprzez opieszałe podejmowanie decyzji i nieumiejętne wykonywanie manewrów.

Dynamiczna jazda – podsumowanie

Brak odpowiedniej dynamiki w trakcie kierowania pojazdem stwarza realne zagrożenie w ruchu drogowym. Nasza szkoła jazdy w Warszawie na Żoliborzu i Pradze dużą uwagę przywiązuje do tego aspektu, szkoląc kierowców. Dzięki temu mogą zdać egzamin na prawo jazdy śpiewająco.