egzamin teoretyczny na prawo jazdy

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny to pierwszy etap państwowego egzaminu na prawo jazdy. Sprawdza wiedzę kandydata z zakresu przepisów ruchu drogowego.

Egzamin teoretyczny odbywa się na komputerze z zainstalowanym systemem teleinformatycznym ośrodka ruchu drogowego. Dla całego kraju jest on taki sam.

Kto może zgłosić się na egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Każda osoba, która spełnia wymogi dla danej kategorii prawa jazdy może złożyć wniosek o przystąpieniu do egzaminu teoretycznego. Podstawą jest oczywiście odbycie kursu na prawo jazdy w wybranej szkole jazdy.

Kursanci z OSK Aurinko uczą się do egzaminy, kiedy tylko chcą – udostępniamy im specjalną aplikację, dzięki której mogą przygotować się do egzaminu z teorii.

Co zrobić, aby zapisać się na egzamin teoretyczny?

Jest możliwość zapisania się na egzamin teoretyczny przez internet. Jest to najwygodniejszy sposób, ponieważ wszystkich formalności dopełnisz bez wychodzenia z domu, dokonując opłaty w systemie bankowości internetowej.

Innym sposobem jest udanie się do siedziby ośrodka ruchu drogowego, do którego przynależysz ze względu na miejsce zamieszkania.

Aby dopełnić wszystkich formalności, potrzebujesz przede wszystkim dowodu tożsamości, numeru PKK (Profil Kandydata Kierowcy), a także środków finansowych, aby wnieść opłatę za egzamin.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się z 32 pytań, z których 20 pytań jest w modelu odpowiedzi tak lub nie, a 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej związanej z daną kategorią prawa jazdy wybraną przez Ciebie.

Pytania są wartościowane. W przypadku części podstawowej, 10 pytań dostępnych jest za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty, 4 pytania za 1 punkty. W części specjalistycznej 6 pytań jest za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty oraz 2 pytania za 1 punkt.

W pierwszej części kandydat ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem oraz 15 sekund na odpowiedź. Druga część pozwala na zapoznanie się z pytaniem oraz na odpowiedź przez 50 sekund.