badania lekarskie

Jak wyglądają badania lekarskie dla przyszłych kierowców?

Osoby chcące zdać egzamin na prawo jazdy muszą być świadome tego, że opanowanie zasad ruchu drogowego i sprawne poruszanie się samochodem nie będą wystarczające. Jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby przystąpić do egzaminu, jest wykonanie badań lekarskich.

Po co badania lekarskie?

Badania lekarskie, które musi wykonać przyszły kierowca, są obowiązkowe. Ich celem jest sprawdzenie nie tylko ogólnego stanu zdrowia kandydata, ale również predyspozycji do prowadzenia pojazdów. Oceniają zdolności motoryczne konkretnej osoby i pozwalają na określenie, czy poruszając się po drodze, nie będzie ona stanowiła zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Gdzie wykonać badania?

Badania lekarskie dla przyszłych kierowców nie mogą być wykonywane przez dowolnego lekarza. Oczekuje się od niego posiadania odpowiednich uprawnień. W naszej szkole jazdy zrobisz wymagane badania bez kolejek – organizujemy badania dla kierowców w naszych placówkach.

Czego się spodziewać na badaniach lekarskich dla kierowców?

Badania lekarskie z pewnością okażą się mniej stresujące, jeśli kandydat na kierowcę dobrze się do nich przygotuje. Warto więc zabrać ze sobą nie tylko dokument potwierdzający tożsamość, ale również okulary lub soczewki oraz aparat słuchowy, jeśli są to akcesoria, z których korzysta się na co dzień. Wiele nawet poważnych wad nie jest przeciwwskazaniem do dopuszczenia kandydata do egzaminu na prawo jazdy. Lekarz wystawiający dokument potwierdzający brak przeciwwskazań musi mieć jednak pewność, że wady te są skutecznie korygowane. Same badania nie zajmują zwykle więcej niż kilka lub kilkanaście minut. Obejmują wywiad, ocenę tego, jak sprawuje się narząd wzroku oraz narząd słuchu.

Zgoda lekarza orzecznika jest kluczowa dla decyzji o dopuszczeniu kierowcy do egzaminu na prawo jazdy. Same badania lekarskie nie powinny być jednak źródłem stresu. Są wykonywane profesjonalnie i szybko, w trosce zarówno o bezpieczeństwo osoby poddającej się im, jak i innych uczestników ruchu drogowego.