jazdy doszkalajace w Warszawie

Pierwsze samodzielne dni za kierownicą – jak pokonać obawy?

Wielu świeżo upieczonych kierowców nadal ma obawy przed samodzielnym kierowaniem pojazdem. Jak pokonać strach? Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.

Ludzie doświadczający lęku przed prowadzeniem samochodem zwykle skrywają to głęboko w sobie, są zawstydzeni. Zupełnie niepotrzebnie. Strach jest rzeczą ludzką, jednak warto go pokonać. Prowadzenie samochodu może być naprawdę satysfakcjonujące.

Amaskofobia, czyi strach przed prowadzeniem samochodu

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie dla każdego jest ostatnią drogą, jaką trzeba pokonać, aby samodzielnie prowadzić samochód. Spora grupa, nawet jeżeli odebrała dokument potwierdzający umiejętności, odczuwa fizyczne i emocjonalne bariery przed kierowaniem pojazdem. Niewielkie doświadczenie oraz jeszcze nierozbudowane umiejętności powodują strach i panikę. U niektórych obawy są na tyle silne, że całkowicie zniechęcają się przed podjęciem próby.

Najczęstszymi psychicznymi oraz fizycznymi objawami strachu przed samodzielnym kierowaniem pojazdem są:

  • zawroty głowy,
  • palpitacje serca,
  • dezorientacja,
  • duszności,
  • suche usta,
  • nadmierne pocenie się.

Jak pokonać strach przed kierowaniem pojazdem?

Jeżeli udało Ci się zdać egzamin na prawo jazdy, potrafisz kierować samochodem. Znasz przepisy. Brakuje Ci jedynie doświadczenia, które nabędziesz regularnie podróżując autem samodzielnie.

Zmierz się z własnymi lękami

Łatwo mówić, trudniej zrobić. Staraj się przekraczać własne ograniczenia, nie wyobrażaj sobie najgorszych scenariuszy. Wybieraj podróże na krótkich dystansach, w godzinach o mniejszym natężeniu ruchu. Sukcesywnie zwiększając odległości, przyzwyczaisz się do kierowania, a obawy stopniowo będą się zmniejszać.

Planuj trasę, zanim wyruszysz w drogę

Wiele osób stresuje się, bo nie posiada dobrej orientacji w terenie. Dziś możesz skorzystać z narzędzi takich, jak mapa Google, które wyznaczają trasę. Głos z telefonu podpowie z odpowiednim wyprzedzeniem, kiedy skręcić oraz wskaże moment, gdy dotrzesz do docelowego miejsca.

Wykup jazdy doszkalające

Nabierając doświadczenia, zyskasz pewność siebie. Być może określona przez przepisy ilość godzin potrzebnych do przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy była dla Ciebie niewystarczająca? Zawsze możesz skorzystać z naszej oferty jazd doszkalających w Warszawie, dzięki którym pod okiem instruktora nabierzesz jeszcze większej wprawy w zakresie kierowania samochodem.

Lęku przed prowadzeniem samochodu nie należy bagatelizować. Stosując się do powyższych wskazówek, skutecznie przezwyciężysz obawy.