kurs kategorii b zima

Kurs na kategorię B zimą – plusy i minusy

Zima to dla wielu kierowców czas wzmożonej ostrożności na drogach. Oblodzone jezdnie, kiepska widoczność i marznące opady atmosferyczne to czynniki, które utrudniają jazdę. Czy wbrew panującemu przekonaniu o trudnościach związanych z jazdą o tej porze roku, warto rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B zimą?

Czy warto rozpocząć naukę jazdy zimą?

Wydawałoby się, że okres jesienno-zimowy to najgorszy czas na rozpoczęcie nauki jazdy. Zima nie rozpieszcza kierowców. Na drogach panują trudne warunki. Pogorszona widoczność przez opady marznącego deszczu i śniegu, śliska nawierzchnia oraz znaki drogowe przykryte śniegiem, to scenariusz, który nie zachęca do przystąpienia na kurs prawa jazdy o tej porze roku. Jednak istnieją plusy wynikające z jazdy samochodem zimą. Niewątpliwie, jednym z najważniejszych są umiejętności kierowania pojazdem w utrudnionych warunkach atmosferycznych. Rozpoczynając kurs kategorii B zimą pod okiem instruktora, nabieramy nawyków pewnej ostrożności, jaką należy zachować na drodze i która z pewnością przełoży się w późniejszym czasie na jakość naszych umiejętności w prowadzeniu auta po ukończeniu kursu. Osoby uczące się jazdy w okresie wiosenno-letnim nie nabierają tych kompetencji, choćby na przykładzie wydłużonej drogi hamowania na oblodzonej jezdni czy ograniczonej widoczności.

Plusy płynące z przystąpienia do kursu na prawo jazdy zimą

Zima to okres, kiedy w ośrodkach szkolenia kierowców jest mniej chętnych kursantów do nauki jazdy – dzięki temu zyskujesz większy wybór instruktorów nauki jazdy, większą częstotliwość godzin jazdy, więc kurs możesz odbyć szybciej. Zdarza się również, że w okresie jesienno-zimowym przez brak kursantów, ośrodki szkolenia kierowców wprowadzają promocyjne ceny kursów. Dodatkowym plusem jest fakt, że zimą na drogach jest zmniejszony ruch. Rzadko widujemy rowerzystów i motocyklistów, którzy często utrudniają manewry kierowcom.

Podsumowując, okres zimowy wiąże się nie tylko z minusami podczas rozpoczęcia nauki jazdy, ale ma też kilka istotnych plusów, które w późniejszym czasie przełożą się na umiejętności kierowcy.